BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

‘Pilnametė’ Lietuva, ‘Sieg Heil!’, liberalizmo pyragas ir ‘suvereni lietuviška’ demokratija!

Dauguma komentatorių, politikų gausių šventinių renginių metu sveikino Lietuvos valstybę sulaukus ‘pilnametystės’. Grąžūs žodžiai, nors lyginti valstybės amžių su žmogaus amžiumi netaisinga bet kodėl gi ne. Kalbėjusieji pažymėjo kad šių metų Kovo 11 išaugo pirmoji nesugadintų jaunuolių karta pirma įkvepusi gaivaus laisvės oro. Kai kas netgi pastebėjo kad šiais metais netgi 35 tūkstančiai aštuoniolikmečių pirmą kartą balsuos Seimo rinkimuose.

Tuo metu kai Seime, Kongresų rūmuose ir kitose salėse aidėjo sveikinimai, tie patys aštuoniolikmečiai ir divdešimtmečiai taip pat sveikino Lietuvą Nepriklausomybės atkurimo proga žygiuodami Gedimino prospektu, dainuodami patriotines dainas, dainuškas apie ‘užmuškime žyduką’ ar ‘Juden Raus’. Išvertus į visiems suprantamą kalbą šiais ar kitais metais pilnatetystės sulaukusi pieliečių dalis sveikino Lietuvą ‘Sig Heil’ šūkiais.

Turistai stebėdami šio pilietiškumo protrukį galėjo pasijusti kaip kokiame Arbate Maskvoje, bet tikrai ne Eruopos Sąjungos šalies sostinės centre. Politikos komentatoriai ir politikai perspėdami vakarus kad Rusija juda fašizmo link su pasitenkinimu galėdavo ‘pasaldinti’ savo argumentus atkreipdami nesusipratusiūjų dėmesi į Skinheadų nebaudžiamus siautėjimus Maskvoje, Piteryje ar Novgorode. ‘Ten tokie dalykai dedasi, Skinheadus net Milicija užstoja! O mes priklausome vakarams, tuo mes ir skiriamės nuo rytų!’. Ką gi, šis argumentas jau nebetinka.

Šios eitynės dar kartą parodė kad esame rytų zonoje. Taip, naciai ir skinai reiškiasi Berlyne, Stokholme, ar Madride. Bet po tokių akibrokštų visos parlamentinės partijos tiesiog lenktyniautų tarpusavyje dėl tokių maršų pasmerkimo. Visuomeninės organizacijos ir studentai organizuotų eitynes, laikraščių puslapiai, radio kanalai, TV laidos tiesiog skambėtų nuo šios temos. Ši, ‘subrendusi’ Lietuva parodytų kad jai tokie reiškiniai kelia nerimą. T.y. Lietuva, vakarietiškoji jos dauguma pareikštų savo nuomonę.

Kaip Vytautas. V. Landsbergis pastebėjo pozicijos nebuvimas taip pat pozicija. Paklausti parlamentinių partijų vadovai išreiškė savo ‘susirūpinimą’ problemos paminėjimu partijos ‘viduje’. Kitos vakarietiškas vertybes ginančios partijos vadovas pareiškia kad „Mūsų pozicija ir taip turėtų būti visiems aiški ir be pareiškimo”. O kokia ta jūsų partijos pozicija, kai tą pačią dieną Jūsų partijos atstovė kalbėdama viešame renginyje apie šeimą homoseksualumui apibrėžti vartoja medicininį ‘epidemijos’ terminą? Gal ir neverta aiškinti kad naciams ir skinams žydai, spalvotieji ir gėjai yra tas pats. Tiesa, partija atsibudo po savaitės ir pareikalavo tyrimo, turbūt buvo svarbesnių darbų.

Vis dėl to kitos partijos deklaruojančios vakarietiškas vertybes atstovas, dar ir būdamas sostinės meru, praėjus dviem dienom po skinų akibrokšto sostinės širdyje apie eitines pareiškė kad „Aš tokiems dalykams nepribrendęs”. Tiesa, jis turėjo galvoje gėjų paradus. O jo tyla duoda suprasti ka nacių eitynėms meras ‘pribrendęs’.

Kitos parlamentinės partijos seimūnas pareiškia kad buvo labai užsiemęs ir apie tai nieko negirdėjo. Be to ‘manęs ten nebuvo”, taip parlementaras greičiausiai šventes šventė mėnulyje. Nors vienas Zuokas pareiškė savo nuomonę savo internėtiname dienoraštyje, bet ar to gana?

Kas pasakys kad mūsų tauta serga rasizmo, homofobijos ir ksenofobijos epidėmija? Ar atsiras toks politikas ar tokia partija kuri ne tik deklaruoja savo vakarietiškas vertybes bet taip pat padeda šioms vertybėms prigyti čia? Juk tenka konstatuoti kad anksčiau minėtos fobijos yra gyliai išsišaknijusios ir nepaliaujamai stiprėja ne tik mūsų jaunuolimo galvose, bet ir tarp aukštas pareigas užimančių valstybės tarnautojų, o ka jau kalbėti apie politinį ir kultūrinį šalies elitą.

Ar mieliems vakarietiškas verytbes deklaruojančiom partijom dar neišku kad kepant vakarietiškos Lietuvos piragą ir taip tolinant šalį nuo homofobiškų, antisemitinių ir rasistinių rytų, negalima išsirinkti tik tų ingridientų už kuriuos yra garantuojami balsai į Seimą. Pasakius A ir nepasakius B ar C Lietuva neikada neišmoks visos vakarietiškos visuomenės abėcėlės. Na nebent eisime Rusijos pramintu keliu ir kursime ‘suverenią demokratiją’ kuri pritaikyta prie vietinių ‘ypatumų’. Bet tada jau neturėsime jokios teisės save vadinti vakarietiška ir liberalia visuomene. O jei tokios visuomenės nekuriame net ir su Europos Sąjungos teikiamais financiniais ir visais likusiais ištekliais taip ir liksime Europos pelke, iš kurios į tuos pačius liberalius Vakarus bėgs mūsų tautiečiai.

O ką dar klabėti apie mūsų siekius tapti regioniniu centru nešančiu demokrtaijos ir liberalizmo fakelą į rytus. Teatsibunda šių strategijų šaukliai ir autoriai ir apsidairo aplinkuj. Toli dairytis nereikia, nesusipratusių jaunuolių šūkiai ‘Juden Raus’ Nepriklausomybės dieną turėjo būti girdimi ir pro jų ministerijų langus. Gal užteks švaistyti savo energiją ir gelbėti kitų šalių ir regionų demokratijas, ir atėjo laikas gelbėti vakarietiškas vertybes čia, Lietuvoje. Gal verta vietoj to kad mokius kitus, kaulijant pagalbą iš ES strukturų kitiems, vieną kartą praryti tą savo provincialų išdidumą ir paprašyti pagalbos lopant skyles mūsų demokratijoje?

O problema paprasta, arba mūsų elitas nesupranta skinheadu maršo reikšmės arba jie bijo atvirai kalbėti apie šią problemą ir taip ‘kompromituoti’ savo politinį ir kitą kapitalą prieš homofobišką, antisemitinę ir rasistinę rinkėjų daugumą. Abiem atviejais Lietuvos demokratijos diagnozė aiški - ES ir NATO šalis juda link ‘suverenios’ pritaikytos prie vietinių ypatumų ‘demokratijos’. Čia jau joks NATO nebepadės, o kita ‘suverenios demokratijos’ šalis tikrai džiaugiasi šiuo reiškiniu. Be to, šis judėjimas tik paspartės po Seimo rinkimų. O šie rinkimai žada, kad tik viena save vadinanti vakarietiška partija, ir pusiau vakarietiška valdžios partija pateks į Seimą. Žėk 2012 metais, kaip ir priimtina ‘suverenios demokratijos’ valstybėje liberarlių partijų Seime jau ir nebeliks. Toli žvalgytis nereikia. Toje šalyje, kaip ir Lietuvoje taip pat norima raškyti Vakarietiškos prabangos vaisius, o žaisti tik pagal ‘vietines’ taisykles.

Ponai, taip nebūna. ‘Juden Raus’ ingradiento liberalios visuomenės pyrago recepte nėra. O tylinti ‘vakarietiška’ dauguma sudaro prielaidą mantyti kad ji tyliai pritaria Skinheadu šūkiams. Vienas TV kanalas perspėjo kad tai gali būti Rusijos provokacija. Ką gi, jei ir buvo tokia provokacija, tai ji su kaupu pavyko, nes pagrindinis provokacijos tikslas buvo ne keliu dešimčių jaunuolių maršas o visuomenės ir politinio establišmento reakcija į tai, arba tiksliau, tos reakcijos nebuvimas. Tik ar galime pavadinti Kremliaus provokatorių provokacija Tėvynės Sąjungos tylą? Ar galime pavadinti eiline Rusijos provokacija save vadinančių, vakarietiškų partijų provokuojantį neveiklumą lietuviško antisemetizmo, rasizmo ir homofobijos fone? Jeigu Rusija sugeba suorganizuoti tokias ‘provokacijas’ tai daugiau nelabai yra ir ką pridurti. Jau ‘subrendom’.


Rodyk draugams

Rašyti komentarą